Sår greens med nye græsfrø på Store Skjold man-tir 8.-9. juli 2024

Greens på klubbens 18-hullers bane får en ekstra god behandling mandag og tirsdag den 8. og 9. juli 2024. Her tager greenkeeperne fat fra en ende af og tilsår alle 18 huller med græsfrø. Det er dog ikke nok at strø nye græsfrø oven på de eksisterende. Greenen skal også luftes, renses, strøs med muld og køres over med en måtte, så muld og græsfrø blandes ned i det eksisterende græs.

Arbejdet kommer til at foregå i dagtimerne og det kan forsinke spillerne disse to dage. Spiller du på et hul, hvor greenkeeperne arbejder, bliver du nødt til at vente med at slå op mod green, indtil greenkeeperne giver tilladelse, fx ved at vinke dig frem.

Sekretariatet har lagt en besked på GolfBox, der kommer frem til alle spillere, der bestiller tid mandag og tirsdag. Har du allerede bestilt tid, får du meddelelsen, når du bekræfter tiden.

Herunder kan du se en video, om greenpleje som greenkeeper Josefine Andersen Kold har optaget og redigeret i 2023: