Hillerød er ny klub i SGO

Først kom nyheden om, at Køge kommer med i SGO-samarbejdet i 2025.Nu kommer endnu en klub med i ordningen – nemlig Hillerød. Dermed er Super Greenfee Ordningen oppe på i alt ni klubber, som hver kan besøges 10 gange i løbet af en sæson.

De ni klubber, der er med i ordningen i 2025, er nu: Frederikssund, Sorø, Odsherred, Holbæk, Hedeland, Skovbo, Roskilde – og altså Køge og Hillerød.

”Samarbejdet giver ekstra værdi for alle klubbernes medlemmer. Vi vil hver især gerne styrke klubsammenholdet og værdien af det kontingent, medlemmerne betaler. Her har fritspilsordningen stor betydning – og den er blevet endnu mere attraktiv, fordi vi nu har fået ekstra klubber med både i den sydlige og nordlige del af vores nuværende geografiske område,” fortæller daglig leder i Roskilde Golf Klub, Jesper Wedersøe, på vegne af alle deltagende klubber.

Han siger, at klubberne nu danner en slags cirkel på Sjælland, så alle klubbernes medlemmer har nemt ved at besøge de andre baner.

”Der er naturligvis et stykke vej fra yderpunkterne, men alle klubber har baner forholdsvis tæt på og alle vores baner er på hver deres måde rigtig gode. Vores medlemmer kan derfor glæde sig til turene rundt på Sjælland.”

Man skal være fuldtidsmedlem i klubben for at være med i ordningen.

Er du interesseret i at tilmelde dig SGO-ordningen, kan du kontakte sekretariatet, som også svarer på spørgsmål.

Læs mere: