Stjernegæster til juniorernes short game – se videoen

Junior shortgame træningen onsdag 28. april 2021 blev ekstra spændende. Andreas Hillersborg, som er en af klubbens dygtigste golfspillere (og spiller på Challenge Tour), afsatte tid til at give “næste generation” en lektion i “det korte spil”.

Hr Hillersborg valgte at sætte fokus på chip. Juniorerne lyttede spændte til Andreas’ vejledning, råd og træningstips, og fik efterfølgende rig mulighed for at afprøve chip’ene på putting-banen. Begyndere, øvede såvel som elitespillere lærte alle nye tricks af Andreas. Tak for en super god træning, Andreas.

Tanken er, at vi i løbet af sæsonen inviterer en “stjernegæst” cirka hver anden onsdag for at få ny inspiration og afvekslende træning. Der er allerede mange juniorer, der deltager – og plads til flere. Så kom glad.

De næste gange er allerede planlagt:

  • 19/5: “Stjernegæst” William Bredtved Hansen
  • 2/6: “Stjernegæst” Ryan Westh-Buske

Vi ses
Søren Frøsig

Herunder kan du se en video fra 28. april: